Portret
przodka

konkurs

Informacje o konkursie

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonały moment dla przypomnienia postaci zasłużonych dla budowania polskości w szerokim rozumieniu, na różnych polach – nie tylko państwowości, ale też przemysłu, handlu i rzemiosła, kultury i sztuki, kultury popularnej, języka ojczystego. Często bohaterowie ci pozostają bezimienni, często ich dokonania znane są tylko członkom rodziny i przekazywane są w formie opowieści. Chcemy do tych właśnie opowieści dotrzeć, dlatego w ramach projektu PORTRETY Z HISTORIĄ W TLE. W SETNĄ ROCZNICĘ POWROTU TORUNIA I BYDGOSZCZY DO MACIERZY organizujemy konkurs, sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022, w którym może wziąć udział każdy, kto ma wśród swoich bliskich kogoś, o kim chciałby opowiedzieć.

Czekamy na krótkie wypowiedzi o dowolnej formie (pamiętnik, opowiadanie i in.) o objętości 1500–2000 znaków. Zachęcamy do wykorzystania tego trudnego czasu pandemii, który zmusza nas do ograniczania aktywności sportowej czy rekreacyjnej, na poszukiwania w swoim rodzinnym kręgu ciekawych historii ludzi, którzy swoją postawą zasłużyli na pamięć szerszego grona Polaków. Warto poszperać w rodzinnych albumach, porozmawiać z dziadkami, rodzicami, może pradziadkami i dotrzeć do nieznanych bohaterów codzienności, by o nich opowiedzieć.

Do udziału w konkursie zachęcamy szczególnie młode osoby (osoby niepełnoletnie reprezentowane są w formularzu zgłoszeniowym przez rodzica lub opiekuna)

Konkurs trwa od 1 do 15 grudnia 2020 roku. Zgłoszenia przyjmowane są tylko za pośrednictwem niniejszej strony internetowej.
NA ZWYCIĘZCÓW CZEKAJĄ CENNE NAGRODY: TABLETY I CZYTNIKI!

Wyniki konkursu „PORTRET PRZODKA”


Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli opowiedzieć nam o losach, często bardzo tragicznych, własnych przodków. Nadesłano blisko 60 zgłoszeń, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem bohaterstwa, odwagi, życzliwości i dobroci osób, o których mogliśmy przeczytać.

Jury pod przewodnictwem dyrektora CSW Pana Krzysztofa Stanisławskiego miało ogromny problem z wyborem czterech osób, które otrzymają nagrody – wszyscy bohaterowie nadesłanych opowieści zasługują na upamiętnienie. Po burzliwych obradach Jury postanowiło przyznać nagrody w postaci tabletów i czytników: Panu Jackowi Kalinowskiemu, Pani Jaśminie Gojło, Panu Krzysztofowi Wacławskiemu i Pani Agacie Pysiak. Chcielibyśmy także wyróżnić nagrodami książkowymi: Panią Bronisławę Duszyńską, Panią Jadwigę Tokarską,  Panią Katarzynę Brożek, Panią Katarzynę Giełżyńską.
Opowiedziane przez Państwa historie są ciekawym materiałem do publikacji, dlatego chętnie skontaktujemy się z wybranymi osobami licząc na szczegóły opowieści, które warto uwiecznić. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!    

Formularz konkursowy